Nieprzyjemny zapach stóp jest krępujący nie tylko dla Ciebie, ale też dla osób przebywających w Twoim towarzystwie. Znasz ten „śmierdzący” problem? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i wykorzystaj je, a już nigdy nie będziesz chować stóp czy obawiać się przed zdjęciem obuwia!
Brzydki zapach stóp to częsta przypadłość i nie ma w tym nic wstydliwego. Najczęściej jest on wynikiem naszych złych nawyków, nieodpowiedniej higieny, niewłaściwej diety, ale też chorób, takich jak grzybica czy nadpotliwość stóp. Warto przy tym pamiętać, że sam pot człowieka jest bezwonny. Brzydki zapach spowodowany jest namnażaniem się bakterii.
Prezentujemy najprostsze sposoby na to, co robić, by nie dopuścić do powstania „śmierdzących stóp”. Tutaj jeszcze jedna uwaga – jeśli widzisz jakiekolwiek zmiany sugerujące grzybicę stóp albo grzybicę paznokci, wówczas koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Sam sobie nie poradzisz z tym problemem.
Zacznijmy od higieny. Myj dokładnie całe stopy codziennie, a nawet kilka razy dziennie, używając do tego mydła bakteriobójczego. Następnie podczas osuszania ich ręcznikiem szczególną uwagę poświęć przestrzeniom między palcami.
Przed pójściem spać warto wetrzeć w stopy olejek lawendowy, który ma działanie bakteriobójcze. W ciągu dnia polecamy zaś stosowanie dezodorantów do stóp.
Pamiętaj również o paznokciach – te powinny być regularnie przycinane, by zapobiegać gromadzeniu się grzybów i bakterii.
Raz na jakiś czas wymocz stopy przez około 15-20 minut w ciepłej wodzie z dodatkami. Do takiej kąpieli możesz użyć szklanki octu (zabija bakterie) bądź pół szklanki soli kąpielowej (wysusza skórę). Sprawdzi się jeszcze czarna herbata, która także zabija bakterie – zagotuj po prostu kilka torebek pod przykryciem i wymocz stopy w takim mocnym wyciągu.
Dobre działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i zmiękczające skórę ma też soda oczyszczona. Na 8 szklanek ciepłej wody potrzebujesz ¼ szklanki sody. Dodaj też sok z cytryny, który nie tylko nada świeżego zapachu, ale też działa ściągająco.
Nawet najczystsze stopy mogą pocić się w źle dobranym obuwiu, co w konsekwencji doprowadzi do nawrotu przykrego zapachu. Pamiętaj, że złej jakości buty wykonane z syntetycznych materiałów lepiej zostawić na sklepowej półce niż zabierać do domu.
Wybieraj modele ze skóry, płótna czy innego materiału przepuszczającego powietrze (a latem najlepiej sandały, klapki lub inne przewiewne buty). Dbaj o każdą parę butów, co kilka miesięcy wymieniaj wkładki (możesz użyć specjalnych, pochłaniających wilgoć i zapachy), do tego jeszcze używaj sprayów bakteriobójczych i antygrzybicznych. Ponadto po zdjęciu butów możesz włożyć do nich woreczki pochłaniające zapachy. Jeśli zaś chodzi o obuwie sportowe, to najlepiej pierz je raz w miesiącu.
Świeżość stóp możesz utrzymać jeszcze w jeden sposób. Nie wkładaj tej samej pary butów dwa dni z rzędu. Daj im czas na wywietrzenie się i wysuszenie. Dobrze jest też mieć w pracy obuwie na zmianę.
Kolejna sprawa to skarpetki. W żadnym razie nie noś tych wykonanych ze sztucznych materiałów – wybieraj albo w stu procentach bawełniane (latem), albo z wełny merynosa (zimą). Bez problemu kupisz je w każdym sklepie sportowym.
Ponadto zawsze miej świeżą parę skarpetek na zmianę. Jeśli nie możesz wcześniej umyć stóp, przetrzyj je wilgotną chusteczką.
Dlaczego picie dużej ilości wody jest tak ważne? Dzięki temu organizm szybciej oczyści się z toksyn i pozbędzie nieprzyjemnego zapachu.
Zwróć też uwagę na swój sposób odżywiania oraz styl życia. Alkohol i papierosy nie są dobrym rozwiązaniem, podobnie jak spore ilości kalafiora, cebuli oraz czosnku, które zawierają duże ilości siarki.
Przeczytaj też: NAJMODNIEJSZE MODELE MĘSKICH BUTÓW NA ZIMĘ
Zdjęcie główne: Samuel Silitonga/ pexels.com