Przygotowanie auta do zimy – podstawowe czynności

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Temperatury na dworze są coraz niższe, a pierwsze śniegi pojawią się już niedługo. Oznacza to, że najwyższa pora przygotować się do zimy. W tych przygotowaniach z pewnością nie można zapomnieć o samochodzie. Dowiedz się, jak odpowiednio zadbać o auto.

Samochód w zimie, o ile nie jest garażowany, jest stale narażony na działanie takich czynników zewnętrznych jak mróz, sól oraz wilgoć. Warto więc przygotować odpowiednio swoje auto na tą porę roku. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wymiana opon z letnich na zimowe

Najważniejszą czynnością, którą musisz koniecznie wykonać, jest wymiana opon letnich na opony zimowe. Jest to jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy, aspekt przygotowywania auta na zimę. Pamiętaj jednak, aby opony miały co najmniej 4 mm bieżnika oraz aby nie były starsze niż 5 lat. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spełnią one wszystkie swoje funkcje. Mieszanka opon ulega bowiem stopniowemu stwardnieniu i po wielu latach może nie mieć już odpowiedniej miękkości, jaka charakteryzuje opony zimowe. A dobre opony to komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna jazda.

Koniecznie sprawdź płyny eksploatacyjne

Przed zimą konieczne sprawdź wszystkie płyny eksploatacyjne w swoim aucie. Przede wszystkim zwróć uwagę na płyn chłodniczy, który odgrywa szczególną rolę podczas chłodnych dni. Ważne jest, aby był on świeży, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nie zamarznie na mrozie. Należy go więc całkowicie wymienić lub dolać, ponieważ zamarznięcie płynu grozi rozerwaniem silnika. 

Nie mniej ważny jest płyn hamulcowy, dlatego też sprawdź go koniecznie. Jest on silnie higroskopijny, co znaczy, że wszelkie nieszczelności mogą skutkować przedostawaniem się do układu hamulcowego wody.  Może to doprowadzić do znacznego utrudnienia hamowania, co jest szczególnie niebezpieczne na oblodzonych podczas zimy drogach.

Warto też sprawdzić olej silnikowy, zwracając przy tym uwagę na jego parametr zimowy. Powinien być on jak najniższy, ponieważ olej o niskiej lepkości zimowej zapewni łatwiejszy rozruch zimą, a także szybciej dotrze do wszystkich elementów silnika, zapewniając im bezpieczną pracę.

O co jeszcze zadbać?

Wymiana opon oraz kontrola płynów eksploatacyjnych to absolutne fundamenty bezpieczniej i komfortowej jazdy w trakcie zimy. Co jeszcze warto zrobić? Z pewnością konieczne będzie sprawdzenie akumulatora. Jest on bowiem najbardziej narażony na zimowe czynniki zewnętrzne. Pamiętaj też, że jego słaba kondycja uniemożliwia poranny rozruch silnika na mrozie, zwłaszcza w przypadku silników diesla, co może być bardzo uciążliwe. Jeśli okaże się więc, że akumulator jest zużyty, to koniecznie wymień go na nowy.

Przydatne może okazać się zabezpieczenie nadwozia i podwozia, które podczas mrozów i wilgoci są szczególnie narażone na uszkodzenia. Pamiętaj więc, aby wszelkie oznaki gnicia podwozia najlepiej będzie wyeliminować od razu, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia. Jeśli zaś chodzi o nadwozie, możesz zabezpieczyć je woskiem, który ochroni lakier przed zanieczyszczeniami oraz trudnymi zimowymi warunkami. 

Oprócz wszystkich tych elementów warto zadbać także o te, które mogą wydawać się błahe, jednak ich sprawne działania znacząco poprawia komfort użytkowania samochodu. Skontroluj więc przed zimą takie części auta jak świece zapłonowe i żarowe, alternator, uszczelki, światła, filtry oraz klimatyzację.

Zdjęcie główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na skakance – co warto o nim wiedzieć?
Trening na skakance – co warto o nim wiedzieć?
Wiele razy słyszałeś już o treningu na skakance i dotychczas wydawało Ci się to dziwne? Sprawdź, jakie zalety ma trening ze skakanką i jak prawidłowo powinno się ćwiczyć.
Wybór odpowiedniej karmy dla kota: Klucz do zdrowego żywienia i energicznego stylu życia
Wybór odpowiedniej karmy dla kota: Klucz do zdrowego żywienia i energicznego stylu życia
Karma dla kota odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu mu zdrowej i zrównoważonej diety. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego pożywienia dla naszego pupila.
Jak połączyć odżywki białkowe, treningi na płaski brzuch i dietę z batonami proteinowymi dla optymalnych wyników fitness
Jak połączyć odżywki białkowe, treningi na płaski brzuch i dietę z batonami proteinowymi dla optymalnych wyników fitness
Odkryj, jak skutecznie łączyć odżywki białkowe, treningi i dietę z batonami proteinowymi. Dowiedz się, jak zoptymalizować swoje podejście do fitnessu i zdobyć upragnione rezultaty.
Ostatnie wpisy