Usuwanie zęba – kiedy konieczne i czy należy się bać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mimo tego, że stomatologia cały czas się rozwija i dentyści są w stanie wyleczyć coraz więcej chorób zębów, czasami usunięcie zęba jest konieczne. Niektórych przeraża ta wizja, ale czy słusznie? Przeczytaj, kiedy wyrwanie zęba okazuje się niezbędne.

Kiedy należy usunąć ząb?

Uraz mechaniczny – jeżeli linia złamania zęba przebiega wzdłuż korzeni albo jeśli ząb znajduje się w szczelinie złamanej szczęki, to wtedy należy go wyrwać. Najpierw jednak, zanim podjęta decyzja o ekstrakcji (usunięciu zęba), stomatolog dokładnie bada ząb i jamę ustną.

– Martwica – jeżeli prawidłowe leczenie nie może zostać przeprowadzone, a do tego obecne są bakterie, które prowadzą do rozpadu tkanek.

– Choroba dziąseł – niektóre z chorób dziąseł mogą prowadzić do zapalenia kości czy powstawania ropni.

– Korekcja wady zgryzu – czasem zdarza się tak, że wady zgryzu wymagające założenia aparatu ortodontycznego wymagają usunięcia jednego lub nawet kilku zębów. Ekstrakcja dokonywana jest także w przypadku nadliczbowych albo zatrzymanych zębów.

silna infekcja – zdarza się tak, że zapalenie zęba jest tak silne, że żadne leki nie działają. Wtedy usuwa się ząb, żeby nie dopuścić do pogłębienia stanu zapalnego.

Czy jest się czego bać?

Żeby usunąć ząb, dentysta podaje środek znieczulający. Najczęściej jest to zastrzyk, który powoduje znieczulenie miejscowe. Potem lekarz używa odpowiednich narzędzi, żeby zerwać więzadło okrężne, które otacza ząb i z pomocą kleszczy stomatologicznych powoduje jego zwichnięcie. Kiedy ząb jest odpowiednio rozchwiany, lekarz wyjmuje go z zębodołu. Ważne jest dokładne oczyszczenie miejsca po zębie.

Do wyważenia korzenia służą dźwignie stomatologiczne. Pozwalają one zminimalizować uszkodzenie tkanek i zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji po zabiegu usunięcia zęba.

Z racji, że ekstrakcja zęba wykonywana jest w znieczuleniu, pacjent nie powinien odczuwać bólu podczas zabiegu. Może jednak czuć nieprzyjemne uczucie rozpierania. Tym, co jest niekomfortowe w czasie usuwania zęba, jest także dźwięk. Ból może być dosyć duży, jeśli rozwija się stan zapalny. W takiej sytuacji jednak warto podać kilka dni wcześniej antybiotyk, żeby zwalczyć zapalenie.

Po wyrwaniu zęba

Ból i dyskomfort po usunięciu zęba są czymś naturalnym. W niektórych przypadkach dentyści zalecają leki przeciwbólowe. Ulgę przynieść może także przykładanie do twarzy woreczka z lodem. Ból po zabiegu trwa najczęściej około trzech dni. Zdarza się też, że po usunięciu zęba pojawia się opuchlizna.

Zaraz po usunięciu zęba bardzo ważne jest dbanie o tę okolicę, żeby zapobiec zakażeniu. Należy więc dbać o jej czystość. Po ekstrakcji pacjent musi zagryźć kawałek suchej, sterylnej gazy i pozostawić ją w miejscu przez około 30-45 minut. Ma to na celu ograniczenie krwawienia, kiedy dochodzi do krzepnięcia krwi. W ciągu dwudziestu czterech godzin od usunięcia zęba nie wolno palić tytoniu, czyścić zębów w miejscu ekstrakcji oraz intensywnie przepłukiwać jamy ustnej. Przez około dwie godziny nie powinno się także spożywać żadnych pokarmów. Ma to na celu zapewnienie optymalnych warunków do gojenia się rany.

Zabieg usunięcia zęba przeprowadzony z pomocą odpowiednich narzędzi zapewnia bezpieczeństwo, a znieczulenie miejscowe gwarantuje bezbolesność w trakcie ekstrakcji. Jeśli boisz się tego zabiegu, spróbuj pomyśleć o tym w ten sposób: pozwoli Ci on pozbyć się dolegliwości, które doprowadziły do usunięcia zęba. Z całą pewnością, jeżeli lekarz zaleca ekstrakcję, należy się jej poddać, żeby uniknąć możliwych konsekwencji i powikłań.

Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zegarki męskie na prezent – który model wybrać?
Zegarki męskie na prezent – który model wybrać?
Porównujemy zegarki sportowe, casualowe i klasyczne.
Wybór odpowiednich nożyczek chirurgicznych: Kluczowe kryteria
Wybór odpowiednich nożyczek chirurgicznych: Kluczowe kryteria
Nożyczki chirurgiczne są niezastąpione w medycynie, zarówno podczas skomplikowanych zabiegów, jak i podczas codziennego opatrywania ran.
O czym może świadczyć niedobór biotyny?
O czym może świadczyć niedobór biotyny?
Niedobór biotyny? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o braku tej ważnej witaminy. Skóra, włosy, paznokcie — wszystko może dać sygnał.
Ostatnie wpisy