Jeżeli uprawiasz sport – niezależnie od tego, czy robisz to zawodowo, czy tylko hobbystycznie – na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jest przyjmowanie odpowiedniej ilości białka. Jednak czy na pewno masz wszystkie potrzebne informacje i nie powielasz mitów?
Dieta bez białka to dieta skazana na porażkę. Nie ma wątpliwości, że każdy organizm, niezależnie od prowadzonego trybu życia i uprawianych sportów, potrzebuje wszystkich podstawowych składników odżywczych. Równie ważne co białko, są też węglowodany, tłuszcze, nie mówiąc już o witaminach i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wszystkie te aspekty są szalenie ważne w zrównoważonej diecie. Co powinieneś wiedzieć o białku? Przede wszystkim to, że jeśli celem Twoich treningów jest zbudowanie masy mięśniowej, nie poradzisz sobie bez odpowiedniej ilości białka. Jednak każdy sportowiec, nie tylko siłowy, ale również szybkościowy czy wytrzymałościowy, musi zdawać sobie sprawę z tego, że właśnie dzięki białku jego mięśnie regenerują się po serii wykańczających ćwiczeń. Najprościej można powiedzieć, że białko jest ratunkiem dla zmęczonych mięśni. Istotne jest przyjmowanie go nie tylko po treningach. Dieta odpowiednio bogata w białko zmniejsza ryzyko występowania kontuzji i chorób, dzięki czemu treningi przebiegają bez niepożądanych skutków ubocznych. Nawet sportowcom zdarza się zapominać, jak istotny jest to składnik diety.
Gdzie tak naprawdę znajduje się ten istotny składnik Twojej codziennej diety? Bez wątpienia świetnym przykładem jest nabiał, na przykład serek wiejski z Twoimi ulubionymi warzywami jako dodatek do śniadania. Również jajka stanowią świetne uzupełnienie diety w białko (oraz zdrowe tłuszcze, co również jest niezwykle ważne!). Jeżeli chodzi o mięso, wybieraj drób, a jeśli nie jesz ani mięsa, ani produktów odzwierzęcych, postaw na strączki.
Dużo mówi się o przyjmowaniu dodatkowych porcji białka w formie specjalistycznych odżywek. Napoje wysokoproteinowe to doskonały sposób na to, aby w szybki sposób zapewnić sobie odpowiedni poziom białka w organizmie. Odżywki białkowe to świetny pomysł, szczególnie kiedy intensywnie trenujesz – dzięki nim spokojnie będziesz mógł pozwolić sobie na więcej, nie martwiąc się ewentualnymi, przykrymi konsekwencjami zbyt ubogiej w białko diety. Warto wspomnieć również o tym, że szejki proteinowe dostępne są w różnych smakach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz taki, który wpasuje się w Twoje gusta. Dzięki temu nie będziesz musiał codziennie spożywać tych samych, mdłych substancji. Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu mięśni, bez dobrych odżywek białkowych będzie Ci o wiele trudniej osiągnąć upragniony rezultat.
Odżywki białkowe zawierają przede wszystkim trzy składniki. Koncentrat białka serwatkowego, taurynę i kreatynę. Kreatyna to jeden z ważniejszych składników masy mięśniowej i najsilniejszy legalny anabolik. Skurcze mięśni powodują przemiany chemiczne, które zachodzą między innymi dzięki kreatynie, dlatego jej stosowanie sprawia, że łatwiej rozbudować swoją masę mięśniową. Tauryna reguluje ogromną ilość procesów zachodzących w naszym ciele – chroni przed rozwojem cukrzycy, obniża ciśnienie i poprawia metabolizm tłuszczów. Koncentrat białka sprawia, że odżywka jest jednym z najlepszych źródeł białka dla osób aktywnych fizycznie. Białko serwatkowe może być szybko metabolizowane oraz wchłaniane, a dzięki wysokiej zawartości leucyny, działa silnie stymulująco na syntezę białek mięśniowych.
Szejki białkowe są świetną formą przekąski potreningowej. W momencie, kiedy cały Twój organizm jest wyczerpany i potrzebuje szybkiego zastrzyku energii, zapewne zdarza Ci się czuć pokusę, by sięgnąć po coś niezdrowego. To pierwszy krok do tego, by zaprzepaścić cały wysiłek, który włożyłeś w intensywne ćwiczenia. Warto mieć przy sobie odżywkę białkową, która w zdrowy sposób zapewni Ci to, co jest Ci niezbędne po treningu. Szejki białkowe to doskonały sposób na zmęczone mięśnie, które dzięki zawartych w nim substancjach szybciej powrócą do pełni sprawności.
Przeczytaj też: O CZYM MÓWI BMI I JAK OBLICZYĆ TEN WSKAŹNIK?
Zdjęcie główne: Klaus Nielsen/ pexels.com