Każdy mężczyzna ma w szafie swoją ulubioną białą koszulę. Jednak nie każdy wie, jak o nią dbać. Kołnierz, mankiety, rękawy, zapięcia na guziki – koszule mają skomplikowany krój pełen wielu zakamarków, które łatwo się brudzą lub mogą ulec zniszczeniu. Jeśli masz dość plam po dezodorancie, zagięć i innych oznak przedwczesnego zużycia tej części garderoby, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, jak dbać o białe koszule.
Przede wszystkim pamiętaj, że zawsze, a przynajmniej często, należy przedkładać jakość nad ilość. Koszula z 65% poliestru i 35% bawełny wyprodukowana w Bangladeszu w cenie 50 zł nie będzie Ci towarzyszyć przez lata, nawet gdy będziesz starał się o nią dbać. Cena nie jest co prawda gwarancją jakości, ale warto zwracać uwagę na materiał.
Przyjrzyj się dokładnie, z czego wykonana jest koszula, jak jest wykończona i zrób listę kontrolną punktów do sprawdzenia. Kiedy wszystkie te punkty zostaną “odhaczone”, będziesz wiedział, że dana koszula wytrzyma z Tobą co najmniej parę lat.
Praktyczną zasadą utrzymywania odzieży w dobrym stanie jest unikanie jej nadmiernego noszenia. Podobnie jak z parą ładnych butów, nie wkładaj tej samej białej koszuli kilka razy w tygodniu! Im więcej razy ją włożysz, tym szybciej będziesz musiał się z nią pożegnać.
Pralka jest dobrym przyjacielem mężczyzn, ale szybko może stać się najgorszym koszmarem Twoich ubrań. W przypadku białych koszul staraj się postępować zgodnie z zaleceniami podanymi na metce. Jeśli nie jesteś pewien, jak wyprać koszulę, nie przekraczaj 40 ° i nie pierz jej ręcznie. Zadbaj także o cykl prania, nie napychaj bębna pralki dużą ilością ubrań i zwracaj uwagę na kolory ubrań, które do niej wkładasz. Białe koszule pierz tylko z innymi białymi ubraniami i zastosuj specjalny proszek do prania białych ubrań. Jeśli to konieczne, przed praniem użyj odplamiacza.
Gdy koszula jest już czysta, wyjmij ją z pralki w miarę szybko, aby nie pomarszczyła się zbytnio i nie wchłonęła nieprzyjemnego zapachu spowodowanego wilgocią. Nawet jeśli masz możliwość włożenia jej do suszarki, nie rób tego. Najlepiej rozłóż koszulę na dość dużym drewnianym wieszaku i dobrze rozprostuj jej rękawy, aby uchronić je przed zagnieceniami. Ułatwi to późniejsze prasowanie.
Przed wyprasowaniem przyjrzyj się dokładnie koszuli w celu zweryfikowania jej czystości. Jeśli nadal widnieją na niej małe zabrudzenia, ponownie ją wypierz, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Uporczywe plamy mogą pochodzić z płynu do prania jeśli wlałeś go za dużo do pralki.
Jeśli Twoja koszula jest czysta i wyprasowana, czas schować ją do szafy. Po prasowaniu poczekaj, aż materiał koszuli ostygnie. Unikaj metalowych wieszaków, które mogą zniekształcać rękawy. Wieszak powinien być wykonany z drewna lub tworzywa sztucznego z dość szerokimi krawędziami i, jeśli to możliwe, zaokrąglony po bokach.
Dezodoranty w kulkach lub w sprayu zapewniają efekt „przeciw żółtym plamom”. Jednak żółtawe plamy pod pachami mogą mimo tego pojawić się na Twojej białej koszuli. Aby rozwiązać ten problem, pamiętaj, aby poczekać, aż dezodorant wyschnie, zanim włożysz koszulę. Mokry dezodorant nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z tkaniną.
Przeczytaj też: JAK DOBRAĆ OPRAWKI DO KSZTAŁTU TWARZY?
Zdjęcie główne: Christian Vierig/ Getty Images Entertainment/ Getty Images
Dziękuję Karolina za ogólne sugestie, ale dręczy mnie problem utrzymania białego kołnierzyka przy długiej, zadbanej, nacieranej, nie rzadko, olejkami brodzie. Chcąc nie chcąc broda wraz z kurzem pozostawi ślad. Tego typu zabrudzenia ciężko schodzą a do tego przy tak niskich temperaturach prania. Podwyższenie stopni kurczy materiał i koszula na młodszego brata! Czy masz na taki problem sprawdzone rozwiązania? Babcine sugestie nie-brodaczy po prostu nie działają. Pozdrawiam i życzę wielu serdeczności 🙂