Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sprawdzamy, jak to się dzieje, że po nałożeniu antyperspirantu, możesz zapomnieć o mokrych plamach pod pachami i brzydkim zapachu.
Pocimy się wszyscy, szczególnie latem, podczas wysiłku fizycznego, a także w sytuacjach mocno stresujących. Najbardziej widać to pod pachami. Jeśli nie użyjemy po prysznicu antyperspirantu, na T-shircie pojawiają się mokre ślady, a zapach, który się z nich wydobywa, utrudnia kontakty międzyludzkie, obniża pewność siebie. Z myślą o tym, by ograniczyć takie sytuacje powstały antyperspiranty.
Czy to czary i magia? Gdyby tak było, w składzie tych produktów znaleźlibyśmy pazur nietoperza, pióro Feniksa i zioła zbierane o północy przez blond dziewice. Prawda jest jednak zupełnie inna, choć to w istocie skład odgrywa kluczową rolę.
Najczęściej w antyperspirantach znajdziemy sole metali (np. glinu), chlorki, wodorotlenki lub siarczki. Pod wpływem ciepła i wilgocie wnikają one w ujścia gruczołów potowych i zatykają je. W efekcie pot nie wydostaje się na powierzchnię skóry. To właśnie odróżnia antyperspirant od dezodorantu, który ma za zadanie jedynie zneutralizować wydobywający się z potu zapach. Antyperspirant robi nie tylko to, ale również ogranicza pojawianie się mokrych plam pod pachami.
Efektywność antyperspirantów jest bardzo zróżnicowana. Najbardziej skuteczny antyperspirant w sprayu może działać przez 2, 3, a nawet 4 doby. Oczywiście warto pamiętać, że nigdy nie zastąpi mycia się, lecz podawany przez producenta na opakowaniu czas działania może sugerować intensywność produktu.
Często jesteś w ruchu, masz stresującą pracę, trenujesz, a w wolnym czasie bawisz się z psem, dziećmi i potrzebujesz silnej ochrony przed poceniem? Sięgnij po antyperspirant, który nie tylko zahamuje wydzielanie potu, ale również skutecznie zapobiegnie rozwojowi bakterii i otoczy Twoją skórę pięknym, świeżym zapachem. Do wyboru masz antyperspiranty w sprayu, kulce, sztyfcie lub w kremie. Różnią się sposobem aplikacji, składem, konsystencją. Który z nich najbardziej przypadnie do gustu Tobie i Twojej skórze? Zacznij selekcję od doboru zapachu, z którym chcesz spędzać dzień oraz zwróć uwagę na to, by produkt nie zawierał w składzie alkoholu, mógłby bowiem prowadzić do przesuszenia skóry oraz powodować jej podrażnienia.
Pamiętaj, by podczas używania antyperspirantu stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu. Nie przekraczaj zalecanej dawki. Jeśli dany kosmetyk nie przynosi pożądanych rezultatów, zabierz się za testowanie kolejnego.
Warto zauważyć, że problem nadmiernego pocenia się dotyka nie tylko mężczyzn, którzy uwielbiają być aktywni. Może to być również jeden z objawów nieprawidłowości zdrowotnych. W razie wątpliwości skonsultuj temat ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. To także popularne zjawisko u osób cierpiących na nadwagę i otyłość. Pamiętaj, że w takiej sytuacji jest to sygnał od organizmu, że trzeba się nim lepiej zająć. Zrzuć zbędne kilogramy, postaw na zdrowy tryb życia, a wyregulujesz znacznie więcej niż pracę gruczołów potowych.
Fot.: Adobe Stock