Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kwestią kluczową, przy wyborze odpowiednich hantli jest ich waga. Musi być optymalnie dobrana do możliwości osoby ćwiczącej, ponieważ sprzęt nie może nadwyrężyć mięśni, ale być skuteczny. Podpowiadamy, czym się kierować, kiedy zaczynasz swoją sportową przygodę z ciężarkami.
By trening był efektywny, warto dobrać hantle adekwatne do kondycji i stopnia zaawansowania trenującej osoby. Po ciężarki prezentujące większą wagę sięgaj dopiero wtedy, gdy Twój poziom zaawansowania wzrasta.
Obciążniki należy dobierać w zależności od własnych możliwości, kondycji, a nawet od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Zacznij od najlżejszych, jeśli jesteś osobą początkującą, takich, które nie przekraczają 3 kg. Zrób 10 powtórzeń, by przekonać się, czy wybrane hantle nie są za ciężkie. Jeśli tak, sięgaj po lżejsze warianty. I odwrotnie – gdy czujesz, że trening z hantlami wykonujesz bez najmniejszego wysiłku, zwiększ ich wagę.
Lekkich hantli używa się do małych partii ciała, takich jak biceps, triceps czy mięśnie naramienne. Duże sprawdzą się w przypadku większych grup mięśniowych – pleców i klatki piersiowej. Oto typowy przedział wagowy odważników:
Wybierz odpowiedni model hantli – znaczenie ma zarówno materiał, z jakiego są wykonane, jak i rodzaj ciężarków.
Wybierając ciężarki, kieruj się ich przeznaczeniem. Oprócz hantli stałych możesz zaopatrzyć się w warianty regulowane, których wagę można dowolnie modyfikować, poprzez dokładanie lub zdejmowanie obciążeń. Jeżeli jesteś fanem ćwiczeń aerobowych, ze względu na duże tempo ruchu warto postawić na hantle z uchwytami.
Podczas wyboru hantli liczy się także materiał, z jakiego są wykonane:
Ciężarki są proste w użyciu i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów podczas treningów. Przy ich użyciu dobrze wymodelujesz całe ciało.
Regularne ćwiczenia z hantlami pozwalają na rozbudowanie mięśni barków oraz ramion – poprawiasz także ogólną koordynację ruchową. Jeśli ćwiczysz z hantlami systematycznie, efektem jest szybka utrata kilogramów i wysmuklenie całej sylwetki. Trening z hantlami wzmacnia mięśnie kręgosłupa i przyczynia się do kształtowania prawidłowej postawy ciała – zachowujesz wyprostowaną sylwetkę i wzmacniasz korpus. Taka aktywność fizyczna sprawi, że Twój organizm będzie lepiej dotleniony, a wszystkie organy dzięki temu poprawią swoją funkcjonalność.
Już teraz wybierz swój ulubiony model hantli, ich odpowiedni ciężar oraz przekonaj się, jak łatwo i szybko można dzięki nim osiągnąć zakładane rezultaty!
Fot.: Micah Boerma/pexels.com