Najczęstsze wrodzone wady serca u dzieci i dorosłych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wady wrodzone serca to nieprawidłowości w jego budowie lub funkcjonowaniu. Diagnozuje się je zazwyczaj tuż po narodzinach dziecka, a w niektórych przypadkach nawet jeszcze w okresie życia płodowego.

Istnieją jednak takie wady wrodzone serca, które przez długi czas nie dają żadnych objawów i zostają rozpoznawane dopiero u osób dorosłych. Jakie wady tego typu wyróżniamy najczęściej, jakie mogą być ich przyczyny oraz objawy? Więcej w artykule.

Przyczyny wrodzonych wad serca

W około 90% przypadków ustalenie przyczyn wrodzonych wad serca jest niemożliwe. Pozostałe mają swoje źródło m.in. w uwarunkowaniach genetycznych lub czynnikach teratogennych takich, jak np. niektóre leki przyjmowane w czasie ciąży, padaczka, toczeń rumieniowaty układowy czy nieuregulowana cukrzyca w trakcie ciąży. Wady wrodzone serca mogą występować częściej także u noworodków z zaburzeniami chromosomalnymi, takimi jak np. zespół Downa czy zespół Turnera.

Wrodzone wady serca – objawy

Objawy wrodzonych wad serca są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju wady, momentu jej rozpoznania oraz indywidualnych cech organizmu. Serce, które nie jest w pełni zdrowe, nie działa odpowiednio pod względem hemodynamicznym. Oznacza to, że nie jest ono w stanie pompować wystarczającej ilości natlenionej krwi do organizmu. Wynikiem tego mogą być objawy takie jak: uczucie zmęczenia, duszność (szczególnie po wysiłku) czy sinica.

Najczęstsze wady wrodzone serca

Do najczęściej występujących wrodzonych wad serca zalicza się:

  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej – czyli brak fragmentu przegrody, która oddziela od siebie komory serca. W zależności od miejsca występowania wyróżnia się: ubytek okołobłoniasty, ubytek typu kanał przedsionkowo-komorowy, ubytek podpłucny, ubytek mięśniowy;
  • przetrwały przewód tętniczy – wada ta polega na tym, że przewód tętniczy, który normalnie powinien zamknąć się po urodzeniu, pozostaje otwarty. Jest to pozostałość jeszcze z okresu życia płodowego (naczynie łączące tętnicę płucną z aortą) i należy do jednych z najczęstszych wrodzonych wad serca (szacuje się, że występuje u około 12% pacjentów). Przetrwały przewód tętniczy może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym, bardziej złożonym, wadom serca;
  • tetralogia Fallota – to złożona i dość skomplikowana wada serca, na którą składa się: ubytek w przegrodzie międzykomorowej, przerośnięcie prawej komory, zwężenie tętnicy płucnej i przesunięcie aorty w prawo nad otwór w przegrodzie międzykomorowej. W wyniku tej wady pacjenci mogą cierpieć na sinicę, trudności z oddychaniem i niewłaściwe krążenie krwi. Leczenie tetralogii Fallota zwykle wymaga interwencji chirurgicznej;
  • zwężenie zastawki pnia płucnego to wada, która prowadzi do ograniczenia swobodnego przepływu krwi z prawej komory serca, co przyczynia się do jej obciążenia, a w konsekwencji do przerostu. Pacjenci, zwłaszcza ci z zaawansowanym zwężeniem, mogą doświadczać objawów takich jak: duszność, szybkie zmęczenie po wysiłku, zawroty głowy, zaburzenia widzenia oraz omdlenia.

Leczenie wrodzonych wad serca

W przypadku wrodzonych wad serca, leczenie opiera się głównie na zabiegach z zakresu kardiologii interwencyjnej (np. cewnikowanie serca) lub podejmuje się decyzję o przeprowadzeniu operacji. Obecnie, dzięki znacznym postępom w diagnostyce prenatalnej, istnieje możliwość praktycznie całkowitego wyleczenia dzieci z wrodzonymi wadami serca. Warto jednak pamiętać, że każdy pacjent ze zdiagnozowaną wadą serca, niezależnie od wieku i tego, czy miał wykonany zabieg operacyjny, czy nie, musi być pod stałą kontrolą kardiologa i regularnie monitorować swoje wyniki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
8 najbardziej stylowych ojców, od których możemy uczyć się mody
8 najbardziej stylowych ojców, od których możemy uczyć się mody
Poznaj nasz ranking najlepiej ubranych ojców, który poza świetnym poczuciem stylu mają nienaganny gust. Zainspiruj się ich sposobem na modny wygląd!
Jaki jest najlepszy krem do stóp? Przewodnik po skutecznej pielęgnacji
Jaki jest najlepszy krem do stóp? Przewodnik po skutecznej pielęgnacji
W tym artykule przyjrzymy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego kremu do stóp.
Z tymi trendami pożegnaliśmy się i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy witać ich z powrotem
Z tymi trendami pożegnaliśmy się i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy witać ich z powrotem
Poznaj rzeczy, które kiedyś były modne, ale już nie są. I dobrze, bo nie służyły one ani sylwetce, ani ogólnemu wyglądowi.
Ostatnie wpisy