Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Do najczęstszych schorzeń, które pojawiają się u mężczyzn w starszym wieku, zalicza się przerost oraz zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jeśli choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, można zastosować leczenie roślinne, które może spowodować powstrzymanie jej rozwoju. Jakie rośliny mogą pomóc w leczeniu schorzeń prostaty?
Preparaty roślinne mogą być skuteczne na schorzenia prostaty[1], ale pod warunkiem, że będą brane w odpowiednich ilościach oraz zgodnie z zaleceniami. W leczeniu mogą pomóc następujące zioła:
Są to zioła, które warto stosować w formie naparów i najlepiej sprawdzą się ziołowe mieszanki. Jednak bardzo ważne znaczenie ma regularne stosowanie ziół, gdyż nie przyniosą one żadnego efektu, jeżeli będzie się o nich zapominać i brać je raz na jakiś czas.
Bardzo często do leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego zażywane są leki roślinne, które są pozyskiwane z kory śliwy afrykańskiej. Przeprowadzone badania potwierdzają, że występujący w tej roślinie beta-sitosterol (o działaniu przeciwzapalnym) wpływa na zmniejszenie zawartości hormonu prostaglandyny w tkance prostaty. Jest to związek, który również przyczynia się do zahamowania przekrwienia pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego.
Kolejną rośliną jest palma sabałowa. Z owoców tej karłowatej palmy[2] otrzymywany jest olej, który ma w swoim składzie kwasy tłuszczowe, takie jak: kaprynowo-laurynowy, palmitynowy, olejowy oraz beta-sitosterol. Są to związki, które wykazują skuteczne działanie w leczeniu zapalenia przerostu gruczołu krokowego oraz pojawiających się przy tym zaburzeń oddawania moczu.
Pomocne okazują się również nasiona dyni. Pozyskuje się z nich olej, w którym występują lecznicze fitosterole oraz triterpeny, które są zbliżone budową do steroli. Związki te powodują zwiększenie napięcia mięśni pęcherza moczowego i zapobiegają przerostowi prostaty.
Stosowanie dostępnych w aptekach preparatów, które zawierają w swoim składzie wyżej wymienione rośliny, umożliwia uniknięcie zabiegu operacyjnego. Jednak preparaty te powinny być stosowane przez dłuższy czas oraz regularnie.
Referencje:
[1]
[1] Filipek M., Męski problem, czyli kłopoty z prostatą [w:] Newsweek. Zdrowie, s. 86-89.
[2]
[2] Owoc palmy sabalowej, European Medicines Agency, 2016, s. 5-7.
Fot.: materiał prasowy Klienta.