Broda a trądzik – jak bezpiecznie dbać o zarost i skórę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Golenie twarzy z cerą trądzikową może być nie lada wyzwaniem. Używanie maszynki może pogorszyć zaognione stany zapalne oraz doprowadzać do powstawania podrażnień. Jak więc dbać o skórę trądzikową i zarost, by nie pogorszyć swoich problemów z trądzikiem?

Właściwa higiena

W pielęgnacji skóry trądzikowej kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny. Dlatego, jeżeli chcemy ogolić zarost rosnący na cerze trądzikowej, tym bardziej musimy zwrócić uwagę na kwestię czystości i stosowania odpowiednich kosmetyków. 

Golenie maszynką skóry z trądzikiem może nasilić objawy i powodować podrażnienia. Zaleca się więc, by nie golić cery trądzikowej. Jeżeli jest to jednak niemożliwe, należy podejść do golenia w racjonalny sposób i nie wykonywać go zbyt często.

Przede wszystkim należy używać czystych i sterylnych narzędzi. Jeżeli nie mamy możliwości sterylizacji akcesoriów, należy używać jednorazowych maszynek. Również kosmetyki, których używamy, powinny być odpowiednio dopasowane do rodzaju cery. Nie mogą zawierać drażniących i wysuszających substancji, jak np. alkohol. Najlepiej, jeśli są przeznaczone do skóry trądzikowej. Należy także pamiętać o regularnym nawilżaniu i oczyszczaniu cery, co pomoże uporać się z podrażnieniami.

Jak dbać o skórę trądzikową przed goleniem?

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej pomoże uporać się z problemem, dzięki czemu jej golenie będzie przyjemniejszym doświadczeniem. Podstawą jest dogłębne oczyszczanie odpowiednimi produktami. Powinny być łagodne, przeznaczone do skóry trądzikowej i mieć obojętne pH. Mycie twarzy zwykłym mydłem lub żelem pod prysznic może spowodować jej przesuszenie, a tym samym większe ryzyko powstawania zmian trądzikowych. Ważne jest również codzienne nawilżanie skóry delikatnymi kremami, a także regularne złuszczanie peelingiem.

Jakich kosmetyków używać do golenia skóry trądzikowej?

Kosmetyki, których używasz do golenia cery trądzikowej, nie powinny zawierać substancji drażniących, np. alkoholu. Jeżeli trudno jest Ci znaleźć preparaty z dobrym składem, możesz zastąpić piankę do golenia olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem jojoba lub arganowym. Zmiękczą włosy, przez co będą one bardziej podatne na zgolenie.

Jak przygotować się do golenia skóry trądzikowej?

Przed goleniem skóry trądzikowej możesz wziąć szybki prysznic lub zrobić sobie kompres na brodzie za pomocą ciepłego ręcznika. Ogrzanie zmiękczy mieszki włosowe i pozwoli na uniknięcie podrażnień. Umyj ręce i w miarę możliwości zdezynfekuj wszystkie akcesoria.

Jaką maszynkę wybrać do golenia cery trądzikowej?

Jeżeli do golenia używasz maszynki ręcznej, wybieraj te z jednym ostrzem. Są delikatne, dzięki czemu unikniesz zacięć. Te z kilkoma ostrzami mogą przyczynić się do podrażnień na skórze. Prowadź maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – sprawi to, że unikniesz zacięć. Po goleniu delikatnie osusz twarz ręcznikiem, nie pocierając jej. Nałóż krem po goleniu, a zmiany trądzikowe przemyj nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym.

Zdj. główne: Lesly Juarez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oszczędzać na zakupie ubrań?
Jak oszczędzać na zakupie ubrań?
Lubisz kupować nowe ubrania? Dowiedz się, jakie sposoby pozwolą Ci zaoszczędzić na kolejnych zakupach.
Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?
Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?
Odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza niż mogłoby się zdawać i brzmi: od momentu, w którym na nasze konto wpłynie pierwsza pensja.
Maszynka do golenia – czym warto się kierować przy jej zakupie
Maszynka do golenia – czym warto się kierować przy jej zakupie
Maszynka do golenia to podstawowy produkt w męskiej kosmetyczce. Musi być dobrej jakości, by szybko i bez zacięć usuwała niechciany zarost. Czym więc sugerować się, wybierając maszynkę?
Ostatnie wpisy