Filtry UV – dlaczego (nie tylko) latem nie wolno o nich zapominać i jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć to zazwyczaj latem używamy kremów z filtrami UV, to nie powinniśmy zapominać o ich aplikacji na skórę także wtedy, gdy na zewnątrz nie ma słońca. Dlaczego?

Jest upał, promienie słońca tak grzeją naszą skórę, że jeśli zawczasu nie zabezpieczymy jej, nakładając krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, to możemy nabawić się niebezpiecznych oparzeń słonecznych. Ta kwestia tyczy się nie tylko pań, ale też panów, którzy częściej bagatelizują kwestie związane z ochroną przeciwsłoneczną. Kosmetyków z filtrem UV należy używać przez cały rok. A jak wybrać te najbardziej odpowiednie dla nas? 

Kremy z filtrami UV – kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn

Ochrona przeciwsłoneczna to bardzo istotna kwestia i nie wolno jej bagatelizować. Dlaczego i przede wszystkim kiedy warto stosować kremy z filtrami? A jakie właściwie filtry są odpowiednie dla naszej skóry i czy wybór kosmetyków należy dostosować do typu cery, a także jak stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi?

Wpływ środowiska bywa szkodliwy i niekorzystnie “odbija się” na naszej skórze. Chodzi głównie o zmiany warunków atmosferycznych. Nagłe wahania temperatur mogą podrażniać naszą skórę, doprowadzać do jej wysuszenia, a jeśli jest naczynkowa, to do pękania naczynek. Latem barwnik naszej skóry, czyli melanina pochłania promienie słoneczne, a więc działa na zasadzie ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Przez to nasza skóra staje się ciemniejsza, czyli opalona. To odruch obronny, tak organizm reaguje na zagrożenie w postaci nadmiaru słońca. Dlatego, by nie narazić swojej skóry na masę nieprzyjemności, należy ją wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. 

Prosta zasada, którą należy wcielić w życie – nie chcesz nabawić się oparzeń słonecznych, stosuj kremy z filtrem UV!  Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego preparatu ochronnego, warto zapoznać się ze składem kosmetyku. Na drogeryjnych półkach możemy znaleźć środki ochrony z konkretnymi oznaczeniami. Najpopularniejsze są te z filtrem SPF (sun protection factor) –  jest to oznaczenie czynnika zabezpieczającego przed szkodliwym działaniem promieni UV. Przy tym oznaczeniu najczęściej znajdują się też liczby, np. 6, 10, 15, 30, 50. Numery oznaczają stopień ochrony. Najwyższe zapewniają największą ochronę przed słońcem. Takie kremy powinny wybierać osoby, które mają dość jasną karnację, ich skóra nie toleruje nadmiaru słońca i nie produkuje wystarczającej ilości melatoniny. Więc im wyższa jest wartość czynnika SPF, tym skuteczniejsza ochrona przed promieniowaniem UV. 

Rodzaje filtrów UV

Filtry w kremach przeciwsłonecznych i tych do opalania możemy podzielić na dwa rodzaje:  fizyczne i chemiczne. Czym się różnią?  Zadaniem filtrów fizycznych jest utworzenie nieprzenikalnej warstwy na powierzchni skóry, która skutecznie odbija promienie słońca. Natomiast filtry chemiczne mają pochłaniać promienie ultrafioletowe i zamieniać energię światła na energię cieplną.  Filtry chemiczne są o wiele łatwiejsze w stosowaniu od filtrów mineralnych, gdyż w większości posiadają  pełny zakres ochrony, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne i potwierdzone testami dermatologicznymi, o ile oczywiście wybierzemy preparat z dobrym składem.

Przeczytaj też: https://menties.pl/pielegnacja/oparzenia-sloneczne-wiesz-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Zdjęcie główne: dimitrisvetsikas1969/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najnowsze trendy w biżuterii z kamieni naturalnych
Najnowsze trendy w biżuterii z kamieni naturalnych
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie kamienie naturalne są obecnie najbardziej pożądane w świecie biżuterii?
Kosmetyki naturalne a zdrowie – prawda czy mit?
Kosmetyki naturalne a zdrowie – prawda czy mit?
Analizujemy wpływ naturalnych kosmetyków na zdrowie człowieka. Dowiedz się więcej, czy są one faktycznie bezpieczne i skuteczne, czy to tylko modny mit.
Akcesoria do golenia dla mężczyzn: Must-have dla doskonałego golenia
Akcesoria do golenia dla mężczyzn: Must-have dla doskonałego golenia
Odkryj must-have akcesoria do golenia dla mężczyzn: od maszynki i pędzla po krem i balsam. Udoskonal swoją rutynę pielęgnacyjną.
Ostatnie wpisy