Jak dbać o zęby?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękny, biały uśmiech i proste, zdrowe zęby to prawdziwy kanon piękna. Wydaje się, że w tej kwestii nic od lat się nie zmienia – a tym samym marzeniem wielu ludzi staje się olśniewający uśmiech „jak z reklamy”. Jak go osiągnąć i co robić, by nie musieć bać się dentystów?

Podstawowa higiena jamy ustnej

Podstawą dbania o zęby jest regularne i odpowiednie mycie ich oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Już od lat wiadomo, że praca samą szczoteczką nie wystarczy – konieczne jest również nitkowanie (lub irygacja), czyszczenie języka oraz płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami. A to wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć ryzyko próchnicy, której bezpośrednią przyczyną są rozwijające się na zębach bakterie. Jak często powinno się myć zęby? Mówi się o dwóch razach dziennie (rano i wieczorem), ale tak naprawdę najbardziej optymalne byłoby mycie zębów po każdym posiłku, zwłaszcza takim, który zawiera węglowodany (ponieważ są one główną pożywką dla bakterii próchniczych). 

Warto jednak pamiętać, że absolutnie nie należy myć zębów bezpośrednio po spożywaniu kawy, herbaty, słodkich i gazowanych napojów, kwaśnych napojów oraz owoców. Jeżeli to właśnie tego typu produkt stanowił podstawę Twojego posiłku, odczekaj kwadrans lub dwadzieścia minut, zanim weźmiesz się za mycie zębów – taka żywność może bowiem zakwasić środowisko jamy ustnej i „rozmiękczać” szkliwo, co czyni je bardziej podatnym na mechaniczne uszkodzenia przy kontakcie ze szczoteczką.

Nie zapominaj również o tym, że mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty (lub trzy – jeśli korzystasz ze szczoteczki manualnej), a po nim warto jest oczyścić język i przepłukać jamę ustną płynem. Zdecydowanie korzystne jest również wyrobienie sobie nawyku nitkowania zębów przynajmniej raz dziennie – przed snem. A jeżeli uważasz, że potrzebujesz dodatkowych rad, skorzystaj z porad pracowników zatrudnionych w Stomatologia Katowice i instrukcji w zakresie higieny jamy ustnej, która przysługuje każdej dorosłej osobie raz do roku na NFZ.

Regularne przeglądy i mineralizacja

Nawet najlepsze dbanie o zęby może nie wystarczyć, dlatego raz na pół roku warto wybrać się na przegląd do stomatologa, który dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom z łatwością oceni stan Twoich zębów, dziąseł i błony śluzowej. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym są niezbędne nie tylko ze względu na konieczność kontrolowania stanu zębów, ale również dlatego, że pozwolą Ci wykonywać zabiegi higienizacyjne, takie jak usuwanie zbierającego się u każdego człowieka kamienia nazębnego. Ważna jest również mineralizacja, czyli wspieranie prawidłowej budowy kości. Zęby, podobnie jak inne kości, potrzebują pewnych związków, dostarczanych w diecie, ale zachować prawidłowe właściwości. Do ważnych elementów posiłków należą więc przede wszystkim witamina D3 (częściowo produkowana przez ludzką skórę w okresie od kwietnia do września, może być suplementowana przez cały rok), witamina C, wapń, fosfor, magnez oraz żelazo. Ważne jest również dostarczanie wspierającego remineralizację fluoru – jednak powinien on być zawarty w paście do zębów, której nie należy połykać. 
Mimo wszystko, starania nie zawsze okazują się wystarczające i zęby i tak mogą się popsuć. Jeżeli zostanie to wykryte wystarczająco wcześnie (na przykład dzięki regularnym przeglądom dentystycznym), zmiany mogą być niewielkie i łatwe do usunięcia i naprawienia. Inną kwestią są wady lub choroby zębów, z którymi pomóc może chirurg stomatolog koszalin. Z kolei wady zgryzu wyleczyć może aparat ortodontyczny noszony pod kontrolą stomatologa ortodonty. Jeżeli potrzebujesz konsultacji w związku z obserwowanymi u siebie problemami, skontaktuj się ze swoim stomatologiem – razem z pewnością opracujecie plan na upiększenie Twojego uśmiechu. Po prostu nie odkładaj tego na później!

Fot.: Amir Seilsepour/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*