Wśród amatorów, jak i zawodowców biegania, ćwiczenia na bieżni nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Dlaczego? Wiele osób uważa, że nic nie zastąpi treningu na świeżym powietrzu, a inni, że bieganie na bieżni to prawdziwa katorga. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym treningu, zanim zaczniesz biegać na bieżni.
Bieganie to aktywność fizyczna, która przez wielu jest uznawana za jeden z najlepszych sposobów na zgubienie nadprogramowych kilogramów. Jednak, gdy aura za oknem nie sprzyja na bieganie na świeżym powietrzu, warto zdecydować się na bieganie na bieżni. Co powinno się wiedzieć o takim treningu?
Bieżnia do biegania to jedno z najchętniej kupowanych urządzeń fitnessowych na świecie. Skąd wynika jej fenomen? Samo bieganie to aktywność fizyczna, która od lat uchodzi za najlepszą formę walki nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale też jest sprzymierzeńcem wzmacniającym odporność. Osobom, które regularnie biegają znacznie łatwiej utrzymać szczupłą sylwetkę i dobre zdrowie. Maniakom biegania nie przeszkadzają chwilowe załamania pogody, ale niektórym amatorom już tak. Więc co wtedy? Rezygnacja z biegania jest najprostszym i niekoniecznie dobrym sposobem. Dlatego wiele osób korzysta wówczas z pomocy bieżni do biegania, czy to takiej domowej, czy też udając się na trening do klubu fitness.
Jak w przypadku każdego innego treningu, tak i podczas biegania na bieżni należy zadbać o odpowiednią technikę. W przeciwnym razie ćwiczenia nie przyniosą zadowalających efektów. Jakie są więc zasady prawidłowego treningu na bieżni?
Przed przystąpieniem do treningu, powinno się zadbać o profesjonalny strój biegowy. Odzież sportowa ma dużo zalet, a jedną z nich jest to, że jest szyta ze specjalnych materiałów, które nie kleją się do ciała i przepuszczają powietrze. Zanim wejdziemy na bieżnię, dobrze się rozgrzejmy. To konieczność, jeśli nie chcemy nabawić się niepotrzebnych kontuzji i dobrze rozgrzać mięśnie przed docelowym treningiem. Jakie ćwiczenia wykonywać podczas rozgrzewki? Możemy przez kilka minut (rozgrzewka powinna trwać max. 15 minut) truchtać w miejscu, wykonać kilka pajacyków, przysiadów i skipów. Po wykonaniu ćwiczeń wchodzimy na bieżnię.
Jak postępować w trakcie biegu na urządzeniu fitness? W trakcie biegu nie wolno trzymać się uchwytów, ponieważ doprowadza to do pochylenia sylwetki i niepotrzebnie napinamy dane partie mięśni. Zapamiętajmy, że uchwyty bieżni służą jedynie jako wsparcie podczas zmiany prędkości i jako pomoc przy wchodzeniu na urządzenie i schodzeniu z niego. Istotną kwestią jest to, żeby biegać środkiem pasa biegowego, ponieważ unika się wtedy ograniczenia zakresu ruchu i niepotrzebnego skracania długości kroków. Jeśli będziemy stosować się do tej rady, to osiągniemy lepszą amortyzację i unikniemy napięcia w plecach, ramionach oraz szyi. W trakcie treningu biegowego na bieżni powinniśmy też uzupełniać płyny, bo wzmożony wysiłek fizyczny niestety sprzyja odwodnieniu organizmu. Dlatego pamiętajmy, by w trakcie treningu pić wodę!
A czy wiesz, że domowa bieżnia to także dobry sposób na zadbanie o codzienną porcję ruchu w przypadku osób, które z określonych powodów nie mogą biegać? Bieżnia to urządzenie, które również świetnie sprawdza w przypadku marszu. Godzinny marsz pomaga poprawić wydolność naszego organizmu, ułatwia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i co najważniejsze, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i oddechowego.
By bieg lub marsz na bieżni szedł nam dość sprawnie, warto wykonać trening, słuchając swojej ulubionej muzyki. Każdy, kto trenuje, zachwala bieg pod muzyczny rytm. Warto spróbować, by przekonać się o tym samemu!
Przeczytaj też: TRENING W DOMU – PODPOWIADAMY, W JAKIE PRZYRZĄDY DO ĆWICZEŃ WARTO ZAINWESTOWAĆ
Zdjęcie główne: William Choquette/ pexels.com