Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zaburzenia psychiczne stanowią szeroką grupę schorzeń. Należy tutaj między innymi: depresja, schizofrenia czy różnorodne zaburzenia lękowe, które potocznie określa się mianem nerwicy. Do zaburzeń psychicznych należą również zaburzenia snu, odżywiania czy osobowości oraz uzależnienia oraz wiele innych.
Depresja jest jednym z częściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że aktualnie na świecie z jej powodu cierpi niemal 350 mln ludzi, a w samej Polsce aż 4 mln osób. Przeprowadzono również badania, z których wynika że 61,4% ankietowanych Polaków, stwierdza u siebie co najmniej 1 z objawów depresji, występujący przez minimum 14 dni.
Gwałtowny wzrost przypadków depresji odnotowano po wybuchu pandemii COVID-19, ale nie jest to jej jedyny skutek. O tym jak pandemia wpłynęła na życie Polaków dowiesz się z artykułu: https://holterdodomu.pl/jak-pandemia-wplynela-na-zdrowie-polakow.
Rozwój zaburzeń psychicznych jest skomplikowany. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki czy zachowania, które mogą w pewnym stopniu przyczyniać się do rozwoju takich zaburzeń lub ich nasilenia. Dla przykładu są to:
Zdecydowanie tak. Jednak jak zostało wspomniane jest to obszerna grupa schorzeń i należy mieć na uwadze, że oprócz objawów specyficznych dla konkretnej jednostki (np. obniżenie nastroju, myśli rezygnacyjne czy samobójcze, apatia, omamy czy urojenia), mogą tu współwystępować rozmaite objawy somatyczne. Zaliczymy tu np.:
Można więc stwierdzić, że w przypadku zaburzeń psychicznych cierpi zarówno sfera psychiczna, ale i ciało.
Co więcej, osoby z zaburzeniami psychicznymi często prowadzą mniej zdrowy tryb życia. Gorzej się odżywiają, unikają aktywności fizycznej oraz częściej sięgają po używki, rzadziej zgłaszają się do lekarza. Wszystko to predysponuje do rozwoju innych chorób w tym otyłości czy cukrzycy.
W przypadku osób, cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych istnieje większe ryzyko wczesnego zgonu, zwłaszcza w wyniku chorób układu sercowo-naczyniowego. Samo palenie tytoniu jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka tej grupy chorób, a w Polsce nadal około 8 milionów osób zmaga się z tytoniowym nałogiem.
Nerwica lekowa jest stanem przebiegającym z uogólnionym, uporczywym lękiem, który występuje niemal codziennie. W jej przypadku często jako pierwsze pojawiają się objawy takie jak:
Objawy te mogą oczywiście świadczyć o innych stanach chorobowych, w tym stanach zagrożenia życia. Ich pojawienie się, powinno zaskutkować podjęciem odpowiedniej diagnostyki kardiologicznej. Przydatnym badaniem jest tutaj Holter EKG. Badanie to łatwo i szybko, a przede wszystkim bez kolejki zamówisz pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h.
Depresja: jest uznawana za czynnik ryzyka chorób serca. Badania wykazały, że już 1 przebyty epizod depresji, zwiększa ryzyko zawału aż 4x. Z drugiej strony niemal 20% cierpiących z powodu choroby wieńcowej, cierpi również z powodu depresji, co z pewnością pogarsza rokowania i przebieg rekonwalescencji.
Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie bójmy się i nie wstydźmy korzystać z opieki psychiatry (w Polsce skierowanie nie jest wymagane). Specjalista w tej dziedzinie pomoże postawić diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakologię, różne formy psychoterapii czy zmianę dotychczasowego stylu życia.
Fot.: Nik Shuliahin/unsplash.com